3. Gençlik Olimpiyatları başlıyor

ANKARA (AA) – Arjantin'in ev sahipliği yapacağı 2018 Gençlik Olimpiyatları, 7 Ekim Pazar günü TSİ 02.00'de gerçekleşecek açılış töreniyle başlayacak.

2010'dan itibaren dört yılda bir organize edilen Gençlik Olimpiyatları'nın 3'üncüsü, 7-18 Ekim tarihlerinde başkent Buenos Aires'te düzenlenecek.

206 ülkeden, 15-18 yaş aralığındaki 3 bin 998 sporcunun yer alacağı organizasyonda Türkiye'yi, 17 branşta 29'u kadın, 55 sporcu temsil edecek.

Oyunların açılış töreni, stat yerine Buenos Aires sokaklarında yapılacak. Kentin sembollerinden obeliskin (dikili taş) bulunduğu meydanda düzenlenecek tören, 7 Ekim Pazar günü TSİ 02.00'de başlayacak.

Törende Türk bayrağını, 2018 Avrupa Yıldızlar Şampiyonası'nda gümüş, 2017 Dünya Yıldızlar Şampiyonası'nda ise bronz madalya kazanan milli judocu Ömer Kemal Aydın taşıyacak.

– Türkiye'nin Gençlik Olimpiyatları karnesi

Gençlik Olimpiyatları tarihinde Türkiye, hem Nanjing 2014 hem de Singapur 2010'a katıldı.

Nanjing 2014'te 42 sporcuyla yarışan milli takım, boksta 2 bronz, güreşte 2 gümüş ve 1 bronz, judoda 1 altın ve 1 bronz, kürekte 1 bronz, tekvandoda 1 gümüş ve 1 bronz olmak üzere toplam 10 madalya kazandı.

Singapur 2010'da ise 55 sporcuyla mücadele eden Türkiye, boksta 1 gümüş ve 1 bronz, cimnastikte 1 gümüş, eskrimde 1 gümüş, futbolda 1 bronz, güreşte 1 altın, 1 gümüş ve 1 bronz, halterde 1 bronz, judoda 1 bronz, okçulukta 1 bronz, tekvandoda 2 bronz olmak üzere 13 kez kürsüde yer aldı.

Buenos Aires 2018'de yarışacak Türk sporcular şunlar:

Artistik cimnastik: Bora Tarhan, Nazlı Savranbaşı

Atıcılık: Alp Eren Erdur

Atletizm: Özgür Topsakal, Serhat Bulut, Tarık Demir, Berfin Barışer, Batuhan Çakır, İnci Kalkan, Ömer Amaçtan, İlyas Çanakçı, Mehmet Çelik, Ahmet Toyran, Münevver Hancı, Aslan Kağan Kalıntaş, Özlem Becerek, Melih Yersel, Sümeyye Kınar, Ali Berk Erol

Badminton: Nazlıcan İnci

Eskrim: Nisanur Erbil

Güreş: Osman Ayaydın, Vahide Gök, Halil Gökdeniz

Halter: Caner Toptaş, Muhammed Furkan Özbek, Nida Karasakal, Dilara Narin

Judo: Hasret Bozkurt, Ömer Kemal Aydın

Karate: Damla Ocak, Enes Bulut

Kürek: Barış Ertürk, Emre Kubilay Oğuz

Modern pentatlon: Dora Nusretoğlu, Yaren Nur Polat

Okçuluk: Samet Ak, Selin Şatır

Plaj hentbolu: Ayşenur Sormaz, Beyza Karaçam, Beyzanur Türkyılmaz, Ceyhan Coşkunsu, Dilek Yılmaz, Eda Nur Kılıç, Elif Dalkıç, Serap Yiğit, Sude Karademir

Tekvando: Dilara Arslan, Emine Göğebakan

Tenis: Yankı Erel

Yelken: Eda Yavuz

Yüzme: Aleyna Özkan, Gülşen Beste Samancı, Demirkan Demir, Efe Turan

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?