UEFA Avrupa Ligi'nde 6. hafta heyecanı

ANKARA (AA) – UEFA Avrupa Ligi grup aşamasının 6. ve son haftasında yarın 12 grupta 24 karşılaşma yapılacak.

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki iki numaralı organizasyonunda, Türkiye'yi temsil eden takımlardan Beşiktaş, I Grubu'nda İsveç temsilcisi Malmö'yü 20.55'te Vodafone Park'ta konuk edecek. İtalyan hakem Luca Banti'nin yöneteceği karşılaşmada, siyah- beyazlı ekibe alacağı beraberlik, gruptan çıkması için yeterli olacak.

J Grubu'nda henüz puanı bulunmayan son sıradaki Akhisarspor ise Belçika'nın Standard Liege takımıyla karşılaşacak. Spor Toto Akhisar Stadı'ndaki mücadele, 20.55'te başlayacak.

D Grubu'ndan ikinci olarak çıkmayı garantileyen Fenerbahçe de Slovakya'nın Spartak Trnava takımına konuk olacak. Trnava kentindeki Antona Malatinskeho Stadı'nda TSİ 23.00'te başlayacak karşılaşmayı, İspanyol hakem Jose Maria Sanchez Martinez yönetecek.

FIFA kokartlı hakemlerden Halil Umut Meler H Grubu'nda Lazio-Eintracht Frankfurt, Hüseyin Göçek ise C Grubu'nda Kopenhag- Bordeaux maçında düdük çalacak.

Ligde 6. hafta maçlarının programı şöyle:

20.55 Rapid Wien (Avusturya) – Rangers (İskoçya)

20.55 Villarreal (İspanya) – Spartak Moskova (Rusya)

20.55 Lazio (İtalya) – Eintracht Frankfurt (Almanya)

20.55 Olympique Marsilya (Fransa) – Apollon (Kıbrıs Rum Kesimi)

20.55 Genk (Belçika) – Sarpsborg (Norveç)

20.55 Beşiktaş – Malmö (İsveç)

20.55 Akhisarspor – Standard Liege (Belçika)

20.55 Sevilla (İspanya) – Krasnodar (Rusya)

20.55 Dinamo Kiev (Ukrayna) – Jablonec (Çekya)

20.55 Rennes (Fransa) – Astana (Kazakistan)

20.55 Vidi (Macaristan) – Chelsea (İngiltere)

20.55 PAOK (Yunanistan) – BATE (Belarus)

23.00 Ludogorets (Bulgaristan) – Zürih (İsviçre)

23.00 AEK Larnaka (Kıbrıs Rum Kesimi) – Bayer Leverkusen (Almanya)

23.00 Celtic (İskoçya) – Salzburg (Avusturya)

23.00 Leipzig (Almanya) – Rosenborg (Norveç)

23.00 Slavia Prag (Çekya) – Zenit (Rusya)

23.00 Kopenhag (Danimarka) – Bordeaux (Fransa)

23.00 Dinamo Zagreb (Hırvatistan) – Anderlecht (Belçika)

23.00 Spartak Trnava (Slovakya) – Fenerbahçe

23.00 Arsenal (İngiltere) – Karabağ (Azerbaycan)

23.00 Sporting Lizbon (Portekiz) – Vorskla Poltava (Ukrayna)

23.00 Olympiakos (Yunanistan) – Milan (İtalya)

23.00 Dudelange (Lüksemburg) – Real Betis (İspanya)

Futbol: UEFA Avrupa Ligi

ANKARA (AA) – UEFA Avrupa Ligi'nde grup aşamasının 5. haftasında Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev üst tura yükseldi.

Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki iki numaralı organizasyonunun 5. haftasında, TSİ 18.50'de başlayan gruplardaki iki karşılaşma sona erdi.

K Grubu'nda Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev, deplasmanda Kazakistan ekibi Astana'yı 29. dakikada Benjamin Verbic'in golüyle 1-0 mağlup etti.

Bu sonuçla puanını 11'e çıkartan Dinamo Kiev, grubu lider tamamlamayı garantileyerek adını son 32 turuna yazdırdı.

G Grubu'nda ise Rapid Wien, Rusya deplasmanında Spartak Moskova'yı 2-1 yendi. Avusturya temsilcisine galibiyeti getiren golleri, 80. dakikada milli futbolcu Mert Müldür ve 90+1'inci dakikada Philipp Schobesberger atarken, Rus ekibinin tek golünü ise 20. dakikada Ze Luis kaydetti.

Bu sonuçla Rapid Wien, puanı 7'ye çıkararak maç fazlasıyla grup liderliğine yükseldi.

UEFA Avrupa Ligi'nde perde açılıyor

ANKARA (AA) – UEFA Avrupa Ligi 2018-2019 sezonunda grup aşaması, yarın oynanacak karşılaşmalarla başlayacak.

Avrupa futbolunun kulüpler düzeyindeki iki numaralı organizasyonunda, yarın 12 grupta 24 karşılaşma yapılacak.

Türkiye'yi temsil eden takımlardan Fenerbahçe, D Grubu'ndaki ilk maçında deplasmanda Hırvatistan'ın Dinamo Zagreb takımına TSİ 22.00'de konuk olacak.

Beşiktaş ise I Grubu'ndaki ilk karşılaşmasında Norveç ekibi Sarpsborg'u Vodafone Park'ta saat 19.55'te ağırlayacak.

Akhisarspor da J Grubu'ndaki ilk müsabakasında Rusya temsilcisi Krasnodar'ı saat 19.55'te konuk edecek.

Ligde ilk hafta maçlarının programı (TSİ) şöyle:

19.55 Rapid Wien (Avusturya) – Spartak Moskova (Rusya)

19.55 Villarreal (İspanya) – Glasgow Rangers (İskoçya)

19.55 Lazio (İtalya) – Apollon (Kıbrıs Rum Kesimi)

19.55 Olympique Marsilya (Fransa) – Eintracht Frankfurt (Almanya)

19.55 Genk (Belçika) – Malmö (İsveç)

19.55 Beşiktaş – Sarpsborg (Norveç)

19.55 Akhisarspor – Krasnodar (Rusya)

19.55 Sevilla (İspanya) – Standard Liege (Belçika)

19.55 Dinamo Kiev (Ukrayna) – Astana (Kazakistan)

19.55 Rennes (Fransa) – Jablonec (Çekya)

19.55 Vidi (Macaristan) – BATE Borisov (Belarus)

19.55 PAOK (Yunanistan) – Chelsea (İngiltere)

22.00 Ludogorets (Bulgaristan) – Bayer Leverkusen (Almanya)

22.00 AEK Larnaca (Kıbrıs Rum Kesimi) – Zürih (İsviçre)

22.00 Celtic (İskoçya) – Rosenborg (Norveç)

22.00 Leipzig (Almanya) – Salzburg (Avusturya)

22.00 Slavia Prag (Çekya) – Bordeaux (Fransa)

22.00 Kopenhag (Danimarka) – Zenit (Rusya)

22.00 Dinamo Zagreb (Hırvatistan) – Fenerbahçe

22.00 Spartak Trnava (Slovakya) – Anderlecht (Belçika)

22.00 Arsenal (İngiltere) – Vorskla Poltava (Ukrayna)

22.00 Sporting Lizbon (Portekiz) – Karabağ (Azerbaycan)

22.00 Olympiakos (Yunanistan) – Real Betis (İspanya)

22.00 Dudelange (Lüksemburg) – Milan (İtalya)

– Grupta ilk iki sıra tur atlayacak

UEFA Avrupa Ligi'nin 12 grubunda, deplasmanlı lig usulüne göre oynanacak maçların ardından ilk iki sırayı alan takımlar, adlarını son 32 turuna yazdıracak.

"Kupa 2"de takımlar, son 32 turundan itibaren iki maçlı eleme usulüyle yollarına devam edecek.

UEFA Avrupa Ligi'nin finali, 29 Mayıs'ta Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.

– Gruplar

A Grubu: Bayer Leverkusen (Almanya), Ludogorets (Bulgaristan), Zürih (İsviçre), AEK Larnaca (Kıbrıs Rum Kesimi)

B Grubu: Salzburg (Avusturya), Celtic (İskoçya), Leipzig (Almanya), Rosenborg (Norveç)

C Grubu: Zenit (Rusya), Kopenhag (Danimarka), Bordeaux (Fransa), Slavia Prag (Çekya)

D Grubu: Anderlecht (Belçika), Fenerbahçe, Dinamo Zagreb (Hırvatistan), Spartak Trnava (Slovakya)

E Grubu: Arsenal (İngiltere), Sporting Lizbon (Portekiz), Karabağ (Azerbaycan), Vorskla Poltava (Ukrayna)

F Grubu: Olympiakos (Yunanistan), Milan (İtalya), Real Betis (İspanya), Dudelange (Lüksemburg)

G Grubu: Villarreal (İspanya), Rapid Wien (Avusturya), Spartak Moskova (Rusya), Glasgow Rangers (İskoçya)

H Grubu: Lazio (İtalya), Olympique Marsilya (Fransa), Eintracht Frankfurt (Almanya), Apollon (Kıbrıs Rum Kesimi)

I Grubu: Beşiktaş, Genk (Belçika), Malmö (İsveç), Sarpsborg (Norveç)

J Grubu: Sevilla (İspanya), Krasnodar (Rusya), Standard Liege (Belçika), Akhisarspor

K Grubu: Dinamo Kiev (Ukrayna), Astana (Kazakistan), Rennes (Fransa), Jablonec (Çekya)

L Grubu: Chelsea (İngiltere), PAOK (Yunanistan), BATE Borisov (Belarus), Vidi (Macaristan)

– Maç takvimi

UEFA Avrupa Ligi'nde 2018-2019 sezonu maç takvimi şu şekilde:

Grup 1. maçları: 20 Eylül 2018

Grup 2. maçları: 4 Ekim 2018

Grup 3. maçları: 25 Ekim 2018

Grup 4. maçları: 8 Kasım 2018

Grup 5. maçları: 29 Kasım 2018

Grup 6. maçları: 13 Aralık 2018

Son 32 turu ilk maçları: 14 Şubat 2019

Son 32 turu rövanş maçları: 21 Şubat 2019

Son 16 turu ilk maçları: 7 Mart 2019

Son 16 turu rövanş maçları: 14 Mart 2019

Çeyrek final ilk maçları: 11 Nisan 2019

Çeyrek final rövanş maçları: 18 Nisan 2019

Yarı final ilk maçları: 2 Mayıs 2019

Yarı final rövanş maçları: 9 Mayıs 2019

Final maçı: 29 Mayıs 2019

Dünya Kupası'nda gruplar belli oldu

ANKARA (AA) – Rusya'da düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası'nda grup aşaması kuraları çekildi.

Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda gerçekleştirilen ve eski İngiliz milli futbolcu Gary Lineker'in sunuculuğunu üstlendiğini kura çekiminin açılış konuşmasında söz alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve FIFA Başkanı Gianni Infantino, turnuvada mücadele eden takımlara başarı diledi.

Eski yıldız futbolculardan Alman Miroslav Klose, Brezilyalı Pele ve Cafu, İngiliz Gordon Banks, Fransız Laurent Blanc, İtalyan Fabio Cannavaro, Uruguaylı Diego Forlan, Arjantinli Diego Maradona, İspanyol Carles Puyol ve Rus Nikita Simonya'nın da katıldığı kura çekimi öncesinde Rus şarkıcı Alsou ile Portekizli-Amerikalı gitarist Nuno Bettencourt kısa bir konser verirken, Rus halk dansları gösterisi yapıldı.

Dünya Kupası'da mücadele edecek 32 takımın grupları şöyle:

A Grubu: Rusya, Suudi Arabistan, Mısır, Uruguay

B Grubu: Portekiz, İspanya, Fas, İran

C Grubu: Fransa, Avustralya, Peru, Danimarka

D Grubu: Arjantin, İzlanda, Hırvatistan, Nijerya

E Grubu: Brezilya, İsviçre, Kosta Rika, Sırbistan

F Grubu: Almanya, Meksika, İsveç, Güney Kore

G Grubu: Belçika, Panama, Tunus, İngiltere

H Grubu: Polonya, Senegal,
Kolombiya, Japonya

Şampiyonada, gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar, adlarını son 16 turuna yazdıracak. Grup maçları, 14-28 Haziran 2018 tarihleri arasında oynanacak. Turnuvanın açılış maçında A Grubu'nda ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan karşılaşacak.

Anadolu Efes’ten en kötü başlangıcı

İSTANBUL (AA) – ERKAN TİRYAKİ – Basketbol THY Avrupa Ligi'nde ilk 4 maçını kaybeden Anadolu Efes, tarihinin en kötü başlangıcına imza attı.

Başantrenör Velimir Perasovic yönetimindeki lacivert-beyazlılar, Avrupa Ligi'nde ilk 4 maçında zorlu rakiplerle karşılaştı. Geçen sezonun Dörtlü Final'e kalan ekipleri Real Madrid, Fenerbahçe Doğuş ve CSKA Moskova'ya kaybeden Anadolu Efes, İspanya deplasmanında da Valencia'ya yenilmekten kurtulamadı.

Avrupa'nın kulüpler bazındaki 1 numaralı kupasında grup aşamasında 25. kez mücadele eden Anadolu Efes, ilk kez 4 maçını da kaybederek sezona başladı.

Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa Kulüpler Şampiyonası, Suprolig ve Avrupa Ligi adı altında düzenlenen "Kupa 1"de mücadele eden lacivert-beyazlılar, bu sezon Baskonia Vitoria Gasteiz'le galibiyet alamayan iki takımdan biri oldu.

– Geçen sezon 3'te 0'la başlamıştı

Anadolu Efes, geçen sezon da THY Avrupa Ligi'ne benzer bir başlangıç yapmıştı.

Geride kalan sezonda Perasovic yönetiminde ilk 3 maçında galibiyet elde edemeyen lacivert-beyazlılar, buna rağmen normal sezonu 6. sırada bitirerek, adını son 8 takım arasına yazdırmıştı.

– Üst üste 6 maç kaybetti

Anadolu Efes, THY Avrupa Ligi'nde oynadığı son 6 maçı da kazanamadı.

Geçen sezon çeyrek final serisinde son iki maçta Yunan temsilcisi Olympiakos'a kaybeden lacivert-beyazlılar, bu sezon da 4 karşılaşmada galibiyet yüzü göremedi. Anadolu Efes'in böylelikle galibiyet hasreti 6 maça çıkmış oldu.

Lacivert-beyazlılar, Avrupa Ligi'ndeki son galibiyetini 26 Nisan 2017'de Olympiakos karşısında Abdi İpekçi Spor Salonu'nda almıştı.

– Anadolu Efes'in sezon başlangıçları

Lacivert-beyazlıların, "Kupa 1" de grup aşamasında yer aldığı sezonlarda ilk 4 maçta aldığı galibiyet ve yenilgi sayıları şöyle:

Sezon G M
1979-80 1 3
1993-94 4 0
1994-95 2 2
1996-97 2 2
1997-98 3 1
1998-99 4

1999-00 2 2
2000-01 2 2
2001-02 3 1
2002-03 2 2
2003-04 3 1
2004-05 3 1
2005-06 4
2006-07 2 2
2007-08 2 2
2008-09 2 2
2009-10 1 3
2010-11 2 2
2011-12 2 2
2012-13 3 1
2013-14 3 1
2014-15 3 1
2015-16 2 2
2016-17 1 3
2017-18 4