İZMİR (AA) – Spor Toto 3. Lig’de üç grupta toplam 57 takımın mücadele ettiği 2015-2016 sezonunda ilk etap, hafta sonu yapılacak müsabakalarla tamamlanacak.
Gruplarda ilk sırayı alan takımların doğrudan Spor Toto 2. Lig’e yükseldiği; 2, 3, 4 ve 5. sırada yer alacak ekiplerin de play-off maçları oynayacağı Spor Toto 3. Lig’de, play-off’ta her gruptan birer ekip daha adını 2. Lig’e yazdıracak.
Play-off oynamaya hak kazanacak takımlar grup içi eşleşmelerle çift maçlı eleme sistemine göre 5 ve 9 Mayıs’ta birbirlerine rakip olacak. Bu turda rakiplerini saf dışı bırakacak takımlar 14 veya 15 Mayıs’ta Spor Toto 2. Lig’e yükselmek için final maçlarına mücadele edecek.
Üç grupta lig etabını son 4 sırada tamamlayacak 12 takım gelecek sezon mücadelesine Bölgesel Amatör Lig’de devam edecek
– 1. Grup
Büyükşehir Belediye Erzurumspor’un Spor Toto 2. Lig’e yükseldiği 1. Grup’ta Kızılcabölükspor, Tire 1922 ve Zonguldak Kömürspor play-off oynamayı garantiledi. Play-off’ta mücadele etme hakkını kazanacak son takım Birlik Nakliyat Düzyurtspor veya Erzin Belediyespor olacak.
Maçları ertelenen Cizrespor’un durumuna Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu karar verecek. Ligde bu sezon 18 maça çıkan Cizrespor’un puan cetvelinde üzerinde Turgutluspor, Gölbaşıspor, Arsinspor ve Düzcespor bulunuyor.
– 2. Grup
Spor Toto 3. Lig 2. Grup’ta Etimesgut Belediyespor doğrudan Spor Toto 2. Lig’e çıkmayı garantilerken Diyarbekirspor, Ofspor ve Bodrum Belediyespor’un dışında play-off oynayacak son takım Adliyespor veya Orhangazispor olacak.
Gaziosmanpaşa, Zara Belediyespor ve Ayvalıkgücü Belediyespor’un lige veda ettiği 2. Grup’ta, 1920 Maraşspor, Manisa Büyükşehir Belediyespor veya Payasspor’dan biri daha ligden düşecek.
– 3. Grup
Kastamonuspor 1966’nın Spor Toto 2. Lig’e yükseldiği 3. Grup’ta, Niğde Belediyespor ve Bayburt Grup Özel İdare’nin dışında Beylerbeyi, Çorum Belediyespor ve Gölcükspor’dan ikisi daha play-off hakkı kazanacak.
Sandıklıspor, Çine Madranspor ve TKİ Tavşanlı Linyitspor’un küme düştüğü grupta Van Büyükşehir Belediyespor veya Körfez İskenderunspor’dan biri daha lige veda edecek.
– Son hafta maçları ve puan durumu
Üç grupta toplam 25 maçın 30 Nisan Cumartesi, bir maçın da 1 Mayıs Pazar günü saat 15.30’da başlayacağı son hafta programları ve puan durumları şöyle:
– 1. Grup
30 Nisan Cumartesi:
Silivrispor-Maltepespor
Arsinspor-Altay
Birlik Nakliyat Düzyurtspor-Tire 1922
Büyükşehir Belediye Erzurumspor-Turgutluspor
Bursa Nilüferspor-Yeşil Bursa
Kırıkhanspor-Kozan Belediyespor
Düzcespor-Tekirdağspor
Erzin Belediyespor-Zonguldak Kömürspor
– Puan durumu
Takımlar | O | G | B | M | A | Y | AV | P |
1.Büyükşehir Belediye Erzurumspor | 34 | 20 | 8 | 6 | 60 | 30 | 30 | 68 |
2.Kızılcabölükspor | 35 | 19 | 8 | 8 | 49 | 34 | 15 | 65 |
3.Tire 1922 | 34 | 17 | 9 | 8 | 49 | 35 | 14 | 60 |
4.Zonguldak Kömürspor | 34 | 17 | 6 | 11 | 50 | 38 | 12 | 57 |
5.Birlik Nakliyat Düzyurtspor | 34 | 13 | 15 | 6 | 40 | 33 | 7 | 54 |
6.Erzin Belediyespor | 34 | 14 | 10 | 10 | 48 | 35 | 13 | 52 |
7.Yeşil Bursa | 34 | 13 | 11 | 10 | 41 | 31 | 10 | 50 |
8.Tekirdağspor | 34 | 12 | 8 | 14 | 41 | 43 | -2 | 44 |
9.Altay | 34 | 9 | 15 | 10 | 42 | 42 | 0 | 42 |
10.Bursa Nilüferspor | 34 | 10 | 12 | 12 | 33 | 43 | -10 | 42 |
11.Kırıkhanspor | 34 | 11 | 8 | 15 | 28 | 39 | -11 | 41 |
12.Maltepespor | 34 | 8 | 16 | 10 | 34 | 31 | 3 | 40 |
13.Silivrispor | 34 | 12 | 4 | 18 | 33 | 40 | -7 | 40 |
14.Kozan Belediyespor | 34 | 10 | 9 | 15 | 40 | 48 | -8 | 39 |
15.Düzcespor | 34 | 7 | 17 | 10 | 37 | 47 | -10 | 38 |
16.Arsinspor | 34 | 9 | 9 | 16 | 32 | 47 | -15 | 36 |
17.Gölbaşıspor | 35 | 9 | 8 | 18 | 33 | 49 | -16 | 35 |
18.Turgutluspor | 34 | 9 | 8 | 17 | 28 | 44 | -16 | 35 |
19.Cizrespor | 18 | 3 | 7 | 8 | 16 | 25 | -9 | 16 |
– 2. Grup
30 Nisan Cumartesi:
Etimesgut Belediyespor-Payasspor
Adliyespor-Diyarbekirspor
Orhangazispor-1920 Maraşspor
Sultanbeyli Belediyespor-Denizli Büyükşehir Belediyespor
Kemerspor 2003-Ayvalıkgücü Belediyespor
Manisa Büyükşehir Belediyespor-Gaziosmanpaşa
Sakaryaspor-Sancaktepe Belediyespor
Zara Belediyespor-Yomraspor
Bodrum Belediyesi Bodrumspor-Ofspor
– Puan durumu
Takımlar | O | G | B | M | A | Y | AV | P |
1.Etimesgut Belediyespor | 35 | 20 | 10 | 5 | 50 | 24 | 26 | 70 |
2.Diyarbekirspor | 35 | 17 | 9 | 9 | 40 | 26 | 14 | 60 |
3.Ofspor | 35 | 16 | 10 | 9 | 43 | 26 | 17 | 58 |
4.Bodrum Belediyesi Bodrumspor | 35 | 16 | 9 | 10 | 46 | 23 | 23 | 57 |
5.Adliyespor | 35 | 15 | 11 | 9 | 43 | 34 | 9 | 56 |
6.Orhangazispor | 35 | 14 | 11 | 10 | 40 | 32 | 8 | 53 |
7.Kemerspor 2003 | 35 | 14 | 8 | 13 | 54 | 43 | 11 | 50 |
8.Denizli Büyükşehir Belediyespor | 35 | 14 | 8 | 13 | 42 | 37 | 5 | 50 |
9.Derincespor | 36 | 13 | 10 | 13 | 35 | 42 | -7 | 49 |
10.Sancaktepe Belediyespor | 35 | 14 | 6 | 15 | 40 | 44 | -4 | 48 |
11.Sakaryaspor | 35 | 11 | 15 | 9 | 34 | 39 | -5 | 48 |
12.Yomraspor | 35 | 13 | 8 | 14 | 37 | 45 | -8 | 47 |
13.Sultanbeyli Belediyespor | 35 | 12 | 10 | 13 | 31 | 31 | 0 | 46 |
14.Payasspor | 35 | 10 | 13 | 12 | 36 | 38 | -2 | 43 |
15.Manisa Büyükşehir Belediyespor | 35 | 11 | 10 | 14 | 35 | 40 | -5 | 43 |
16.1920 Maraşspor | 35 | 10 | 11 | 14 | 33 | 37 | -4 | 41 |
17.Ayvalıkgücü Belediyespor | 35 | 7 | 12 | 16 | 38 | 58 | -20 | 33 |
18.Zara Belediyespor | 35 | 8 | 6 | 21 | 23 | 47 | -24 | 30 |
19.Gaziosmanpaşa | 35 | 6 | 7 | 22 | 30 | 64 | -34 | 25 |
– 3. Grup
30 Nisan Cumartesi:
Gölcükspor-Niğde Belediyespor
Bayburt Grup Özel İdare-Darıca Gençlerbirliği
24 Erzincanspor-Beylerbeyi
Çorum Belediyespor-Körfez İskenderunspor
Van Büyükşehir Belediyespor-Manavgatspor
Bergama Belediyespor-TKİ Tavşanlı Linyitspor
Batman Petrolspor-Dardanelspor
Çine Madranspor-Sandıklıspor
1 Mayıs Pazar:
Kastamonuspor 1966-Dersimspor
– Puan durumu
Takımlar | O | G | B | M | A | Y | AV | P |
1.Kastamonuspor 1966 | 35 | 21 | 8 | 6 | 55 | 31 | 24 | 71 |
2.Niğde Belediyespor | 35 | 17 | 10 | 8 | 52 | 32 | 20 | 61 |
3.Bayburt Grup Özel İdare | 35 | 18 | 6 | 11 | 36 | 25 | 11 | 60 |
4.Beylerbeyi | 35 | 17 | 7 | 11 | 44 | 36 | 8 | 58 |
5.Çorum Belediyespor | 35 | 17 | 5 | 13 | 46 | 36 | 10 | 56 |
6.Gölcükspor | 35 | 15 | 10 | 10 | 41 | 33 | 8 | 55 |
7.Darıca Gençlerbirliği | 35 | 13 | 14 | 8 | 49 | 35 | 14 | 53 |
8.24 Erzincanspor | 35 | 11 | 20 | 4 | 41 | 29 | 12 | 53 |
9.Dersimspor | 35 | 13 | 12 | 10 | 40 | 40 | 0 | 51 |
10.Dardanelspor | 35 | 14 | 7 | 14 | 44 | 36 | 8 | 49 |
11.Çatalcaspor | 36 | 10 | 17 | 9 | 37 | 33 | 4 | 47 |
12.Manavgatspor | 35 | 11 | 11 | 13 | 50 | 49 | 1 | 44 |
13.Batman Petrolspor | 35 | 12 | 8 | 15 | 35 | 41 | -6 | 44 |
14.Bergama Belediyespor | 35 | 11 | 9 | 15 | 37 | 42 | -5 | 42 |
15.Körfez İskenderunspor | 35 | 9 | 13 | 13 | 37 | 54 | -17 | 40 |
16.Van Büyükşehir Belediyespor | 35 | 9 | 12 | 14 | 30 | 46 | -16 | 39 |
17.TKİ Tavşanlı Linyitspor | 35 | 8 | 7 | 20 | 27 | 42 | -15 | 31 |
18.Çine Madranspor | 35 | 6 | 10 | 19 | 24 | 48 | -24 | 28 |
19.Sandıklıspor | 35 | 5 | 6 | 24 | 35 | 72 | -37 | 21 |